Now Reading
यस्तो छ नेपालमै हजारौँ एआई इन्जिनियर तयार पार्ने समीर मास्केको योजना

यस्तो छ नेपालमै हजारौँ एआई इन्जिनियर तयार पार्ने समीर मास्केको योजना

आश्विन २७, २०७६

आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स (एआई) अर्थात कृतिम वौद्धिकताको क्षेत्रका अनुसन्धानकर्ता वैज्ञानिक समीर मास्केले नेपालमै हजारौँ एआई इन्जिनियर तयार पार्ने योजना सार्वजनिक गरेका छन् । एआईमा दक्ष तथा विश्वस्तरीय प्रतिभा तयार पार्न मास्केले ‘एआई शिक्षा फर नेपाल’ अर्थात नेपालका लागि कृतिम बौद्धिकता सम्बन्धि शिक्षा अभियान (क्याम्पेन) नै थालेका छन् ।

एआई शिक्षासँगै शीप समेत सिकाएर प्रतिभाहरु तयार पार्ने उनको योजना छ । क्याम्पेनअन्तरगत नेपालभर हरेक प्रदेशमा एआई सेन्टरहरु स्थापना गरिनेछ । जसमा एआई पढाउने उपयुक्त किसिमको वातावरण सहित राम्रो सिकाई अनुभव दिन सक्ने शैक्षिक संस्थासँग एआई सेन्टर स्थापनमा सहकार्य गर्ने उनको योजना छ ।

कतिपय स्थानमा अमेरिकामा स्थापना भएको मास्केकै कम्पनी फ्यूज मेसिनले नै त्यस्ता एआई सेन्टरहरु खोल्दैछ भने केही स्थानका लागि साझेदारीको अवधारणा तयार पारिएको छ । जसअनुसार एआई पढाउन इच्छुक कलेज, इन्जिनियरिङ संस्थान र विश्वविद्यालयहरुले फ्युज मेसिनसँग सहकार्यका लागि हातेमालो गर्न सक्नेछन् ।

क्याम्पेनअन्तरगत गुणस्तरीय एआई शिक्षा प्रदान गर्नका लागि फ्युज मेसिनले आवश्यक सामग्री, भिडियो, मूल्याङ्कन पद्दती तथा उपकरण, डिस्कसन फोरम, सफ्टवेयर सहितको छुट्टै प्रारुप नै तयार पारेको छ ।
यसरी स्थापना हुने एआई सेन्टरहरुमा सफ्टवेयरकै सहायताबाट विद्यार्थीहरुलाई पढाइनेछ ।

‘अबको चार पाँच वर्षमा हजारौँ विद्यार्थीहरुले नेपालमै विश्वस्तरीय उच्च गुणस्तरको एआई शिक्षा पढ्न पाउन् भन्ने हाम्रो प्रयत्न हो,’ डा. मास्केले भने, ‘यो निकै ठूलो अभियान हो । एउटा कम्पनीले मात्रै यसलाई सफल बनाउन सक्दैन । त्यसैले हामीले थुप्रै साझेदारहरु र सरकारको साथ खोजिरहेका छौँ ।’

See Also

अभियानबाट दशौँ हजार एआई इन्जिनियर तयार पार्न सकिने साेँच मास्केकाे छ । यसबाट नेपाललाई विश्वमै एआई प्रतिभाकाे थलोकाे रुपमा चिनाउने उनको धाेकाे समेत छ ।

आफ्नो अभियानमा सरकारले समेत साथ दिनेमा मास्के विश्वस्त छन् । ‘हाम्रो यो क्याम्पेनमा सरकारी तवरबाट पनि रुची देखाइएको छ,’ उनले भने, ‘हामीले मूख्यतः सरकारबाट संकलित तथ्याङ्कमा विद्यार्थीको पहुँच कायम गराउने सवालमा साथ खोजेका हौँ ।’

Facebook Comments
Scroll To Top