Now Reading
गूगल प्ले स्टोरमा भेटिए जोखिमयुक्त ४२ एप

गूगल प्ले स्टोरमा भेटिए जोखिमयुक्त ४२ एप

कार्तिक १३, २०७६

ईसेट अनुसन्धानकर्ताहरूले गुगलको प्ले स्टोरमा ४२ वटा एडवेयर युक्त एप्स भेटिएको जनाएको छन् । गुगल प्लेस्टोरमा भेटिएका एप्सको विषयमा गुगललाई जानकारी गराइसकेको भएता पनि गुगलले भने ती मध्ये धेरैजसो एपलाई अझै हटाएको छैन ।

अनुसन्धानकर्ताका अनुसार प्लेस्टोरमा ४२ वटा त्यस्ता एप्सहरु छन् जसमा एडवेयर रहेका छन् । जसले अनावश्यक रुपमा विज्ञापनहरू दिईरहेका छन् । जसले प्रयोगकर्तालाई असर पारिरहेको र प्रयोगकर्ताको जानकारी समेत लिइरहेको जनाइएको छ ।

ईसेटका अनुसार ती ४२ वटा एप्स अहिलेसम्म ८० लाख पटक डाउनलोड भईसकेका छन् । सन् २०१८ देखी सञ्चालनमा आएका ती एप्स मध्ये २१ वटा अझै गुगल प्लेस्टोरमै रहेको बताइएको छ । ‘हामीले ४२ वटा एप्स एडवेयरका साथ फेला पारेसँगै गुगलको सेक्युरिटी टिमलाई जानकारी गराएका थियौं,’ ईसेटले भनेको छ, ‘हामीले दिएको जानकारी सँगै २१ वटा एप्स गुगल प्लेस्टोरबाट हटाइएको छ । २१ वटा भने अझै गुगलले हटाएको छैन ।’

हटाइएका एप्सहरू पनि थर्ड पार्टी एस स्टोरमा अझै उपलब्ध रहेको ईसेटले जनाएको छ । ईसेटका अनुसार हेर्दा सामान्य लागेता पनि यी एप्सले प्रयोगकर्ताको हरेर गतिविधिलाई निगरानी गरिरहेका हुन्छन् । एक पटक प्रयोगकर्ताले स्मार्टफोनमा यस्ता एप्स इन्स्टल गरेपछि सो एपले स्मार्टफोनमा नै फूल स्क्रीन भएको विज्ञापन देखाउने गर्दछ भने आफ्नो आइकन हटाएर फेसबुक र गुगलबाट विज्ञापन आएको जस्तो भ्रम सिर्जना गर्ने गरेको पाइएको छ । अझ यस्ता एप्सको सर्टकट आइकन डिलिट गरेपछि यसलाई हटाउन झनै कठिन हुने गरेको उल्लेख छ ।

See Also

मोबाइलमा उपलब्ध अन्य एप्सलाई काम गर्न नदिएर धेरै समय आफै सञ्चालनमा भइरहेको हुन्छ । अनुसन्धानकर्ताका अनुसार त्यस्ता एप्सले डिभाइस गूगलको सर्भरबाट प्रिभेन्सन डिटेक्सनमा कनेक्ट छ वा छैन भन्ने समेत चेक गरिरहेको पाइएको छ । यस्ता एडवेयरयुक्त एप्सहरुमा भिडियो डाउनलोडर मास्टर, स्मार्ट ग्यालरी, फ्रि रेडियो एफएम अनलाइन, रिंगटोन मेकर प्रो, स्मार्टनोट फर यु, सेभइन्स्टा, डु रेकडर र ट्यांक क्लासिक लगायतका छन् ।

Facebook Comments
Scroll To Top